Najem samochodów od pewnego czasu jest nie tylko narzędziem pomagającym w sprawnym podróżowaniu na wakacjach, ale jego długoterminowa odmiana jest coraz częstszą alternatywą dla leasingu, kredytu czy kupna. Z uwagi na rosnącą popularność pojawia się coraz więcej pytań co do najmu. Czy wynajem pojazdu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Jak należy ubezpieczyć wynajęty samochód? Co w przypadku likwidacji szkód? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie postawione tutaj pytania.
Umowa najmu co do zasady podlega opodatkowaniu jako przychód firmowy na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy PIT — za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Najem podlega opodatkowaniu w formie podatku liniowego, skali podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego. Dotyczy to jednak najmu samochodu z perspektywy wynajmującego podmiotu.
Najemca chcący na co dzień użytkować wynajęty samochód, może odliczyć koszty najmu samochodu w przypadku gdy jest to pojazd firmowy. Ponadto, gdy auto jest użytkowane wyłącznie w celach służbowych, odliczeniu podlega 100% wydatku. W przypadku wykorzystania pojazdu także do celów prywatnych przysługuje odliczenie tylko części kosztów.
Wynajęte auto jak każdy inny pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. W większości przypadków to podmiot wynajmujący opłaca ubezpieczenie, a najemca niejako pośrednio spłaca je w racie całego najmu. Zdarza się jednak, że aby oferta była bardziej atrakcyjna cenowo, wynajmujący nie zawiera w niej kosztów ubezpieczenia. Warto więc upewnić się, czy w ramach opłaty za wynajem opłacane jest również ubezpieczenie, czy też konieczne będzie jego dodatkowe wykupienie. W świetle przepisów jednak to właściciel samochodu jest zobowiązany do jego ubezpieczenia. Oznacza to, że to na podmiocie wynajmującym spoczywa ten obowiązek. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku najmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego.
W przypadku jakichkolwiek zdarzeń komunikacyjnych w wynajętym samochodzie, najemcy przysługuje wypłata należnej kwoty z ubezpieczenia. Także, jeśli w wyniku wypadku odniósł on obrażenia. Nie ma tutaj znaczenia, że to wynajmujący opłaca ubezpieczenie.
W przypadku umowy najmu samochodu ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj OC oraz AC. Proces ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy lub odszkodowanie z AC nie różni się znacząco od standardowej procedury. Na podstawie umowy najmu samochodu w przypadku szkody, najemcy może przysługiwać także samochód zastępczy oferowany przez wynajmującego.
Jeśli masz dodatkowe pytania na temat odszkodowań lub umów najmu samochodów, skontaktuj się z nami.